
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Output Type | Active Low |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Threshold Voltage | 3.08 V |
| Operating Supply Current | 40 µA |
| Max Supply Current | 40 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Watchdog Timer | Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 3.15 V |
| Undervoltage Threshold | 3 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.15 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Number of Monitored Inputs | 1 |
| Reset Delay Time | 280 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 2346
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.14790 | $1.47900 |
| 50 | $0.12821 | $6.41050 |
| 100 | $0.11114 | $11.11400 |
| 500 | $0.10316 | $51.58000 |
| 1000 | $0.09575 | $95.75000 |
| 3000 | $0.08806 | $264.18000 |
